; medologic
Certyfikaty zdobyte przez lekarzy na szkoleniach trafią do kosza.
2022/11/16

Art. 17 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, dotyczący uzyskiwania certyfikatów umiejętności, był przez lata był martwy, bo brakowało do niego rozporządzenia wykonawczego. Tę lukę uzupełnia teraz Ministerstwo Zdrowia, które przekazało właśnie do konsultacji społecznych projekt rozporządzenia w sprawie umiejętności zawodowych lekarzy i lekarzy dentystów.

Dotyczy ono umiejętności zawodowych lekarzy i lekarzy dentystów w węższych dziedzinach medycyny. Określa, kto może ubiegać się o certyfikat potwierdzający określoną umiejętność zawodową. Na przykład umiejętność z zakresu medycyny estetycznej i epidemiologii szpitalnej będą mogli zdobyć lekarze i dentyści wszystkich specjalizacji oraz wszyscy, którzy mają prawo wykonywania zawodu.  Medycyna bólu jest zastrzeżona dla lekarzy określonych specjalizacji, a do zdobycia tej umiejętności prawo wykonywania zawodu już nie wystarczy.

Szkolenia lekarzy będą ujednolicone

Justyna Król–Całkowska, prof. Uczelni Łazarskiego podkreśla, że po wejściu w życie rozporządzenia do uzyskania certyfikatu na przykład z zakresu medycyny estetycznej nie wystarczy jakikolwiek kurs, ale taki który przejdzie proces weryfikacyjny w towarzystwie naukowym.

Oznacza to, że uzyskane do tej pory certyfikaty, jeśli nie będą uznawane przez towarzystwo naukowe, będzie można wyrzucić do kosza.

Andrzej Cisło, stomatolog, były wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej podkreśla z kolei, że w ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty nie ma obecnie przepisów, które pozwalałyby uznać odbyte już szkolenia za równoważne lub w części równoważne ze szkoleniami certyfikowanymi po wejściu w życie rozporządzenia przez towarzystwa naukowe i instytuty badawcze. Tymczasem – jak dodaje – przez wszystkie te lata, kiedy nie było gotowego rozporządzenia wykonawczego lekarze i lekarze dentyści inwestowali czas i pieniądze i szkolili się. - Dlatego dokumenty potwierdzające dotychczasowe formy szkoleń i certyfikaty będą funkcjonować równolegle - zaznacza Andrzej Cisło. 


 

Wstecz