; medologic
Wdrożenie robota do placówki medycznej, czy i kiedy warto.
2022/11/13

        Od wielu lat zauważamy trend, w którym lekarze, pielęgniarki i rehabilitanci wspierani są przez inżynierskie dzieła sztuki, nazywane robotami medycznymi. Roboty mechaniczne po raz pierwszy weszły do użytku eksperymentalnego w warunkach chirurgicznych w latach 80. XX wieku.

        Roboty mechaniczne, począwszy od Puma 560 w 1985 roku okazały się przydatne do precyzyjnego pozycjonowania kaniul do biopsji mózgu. Następnie wyspecjalizowane, sterowane kamerą, robotyczne systemy chirurgiczne o nazwach takich jak Neuro-Mate, Minerva zostały wprowadzone do użytku w warunkach chirurgii mózgu. Manipulatory robotyczne okazały się korzystne w procedurach, które wymagają bardzo precyzyjnych ruchów ze względu na bezpieczeństwo pacjenta i skuteczność operacji.  

W kolejnym artykule zawrę więcej informacji na temat rodzajów oraz przeznaczenia robotów medycznych.

        A teraz zasadnicze pytanie, czy wdrożenie systemu robotycznego do zdefiniowanej placówki medycznej jest opłacalne. Patrząc na korzyści zdrowotne jakie niosą za sobą procedury wykonywane z użyciem robotów to na pewno, jeśli natomiast patrzymy na rachunek ekonomiczny to niestety rzadko. Trzeba mieć na uwadze, iż powyższe urządzenia są wyspecjalizowanymi maszynami wymagającymi aktualizacji, przeglądów, psują się, są drogie w zakupie i utrzymaniu, a osoby, które z nimi pracują, wymagają dedykowanych szkoleń.
Oczywiście nie jest prawdą, że w każdym przypadku instalacja robota jest nieopłacalna, trzeba przeprowadzić odpowiednią analizę zysków i strat, a w szczególności pamiętać o tym, że aparat mówiąc kolokwialnie „nie może stygnąć”. Systemy o których mówimy są projektowane z założeniem pracy ciągłej (podobnie jak samoloty), żeby mogły się amortyzować.   

Przygotowując się do zakupu zrobotyzowanego systemu do rentgenodiagnostyki z możliwością ekspozycji sylwetkowych i renderingu 3D, zadaliśmy sobie następujące pytania:
1. Jaką część procedur, które wykonujemy mógłby w przyszłości realizować robot,
2. Jakie nowe procedury pozwoli nam realizować,
3. Czy projekcje, które wykonamy z użyciem nowego urządzenia, będą się charakteryzować – mniejszą dawką dla pacjenta, krótszym czasem ich realizacji, lepszym obrazem, większą precyzją wykonania w stosunku do już posiadanego sprzętu,
4. Ile będzie nas kosztować adaptacja przestrzeni w której stanie urządzenie,
5. Jaki będzie koszt utrzymania i ubezpieczenia aparatu, 
6. Czy można pozyskać finansowanie / współfinansowanie ze środków ministerialnych, funduszy europejskich, krajowych lub bezpośrednio brukselskich.

Implementacja urządzenia dla szpitala okazała się strzałem w dziesiątkę, ponieważ:
1. Ośrodek zaczął realizować procedury, których wcześniej nie wykonywał, a było na nie duże zapotrzebowanie,
2. Zmniejszyły się kolejki pacjentów czekających na badanie poprzez ich szybszą realizację,
3. Zwiększyła się skuteczność diagnostyczna poprzez generowanie obrazów o znakomitych parametrach zwiększających jakość obrazu,
4. Placówka medyczna nabrała doświadczenia w instalacji innowacyjnych systemów medycznych.
Dodatkowo aparat był współfinansowany ze środków europejskich..
 
        Należy pamiętać, że instalacja robota czy innej technologii medycznej wiąże się zazwyczaj z adaptacją przestrzeni, w której będzie pracowało dane urządzenie. Niejednokrotnie konieczne są prace budowlane, elektryczne oraz sanitarne, a w końcowym etapie integracja urządzenia z infrastrukturą informatyczną jednostki medycznej.   

        Jeśli przymierzasz się do zakupu robota lub innego urządzenia medycznego i szukasz porady eksperckiej w zakresie technologii, eksploatacji, finansowania, ubezpieczenia i dofinansowania ze środków unijnych to zapraszam do kontaktu: adrian.mscisz@medologic.com  

        Jestem od wielu lat związany zawodowo z tematyką nowych technologii, innowacyjności, badań i rozwoju w obszarze medycyny. Brałem udział w tworzeniu i realizacji wielu strategii rozwoju projektów w dziedzinie MedTech. Opracowywałem kosztorysy inwestycji, a następnie prowadziłem proces ich realizacji. Kreowałem technologię dla spółek giełdowych, szpitali i sieci przychodni. Sporządzałem raporty i analizy wdrożonych projektów, jak również nowych przedsięwzięć.

Wstecz